Kuidas hambaproteesi valida

Kuidas hambaproteesi valida?

Hambaproteesi valikul on väga oluline arvestada erinevaid faktoreid: hammaste puudumist suuõõnes ning allesjäänud hammaste seisundit. Samuti on tähtis hinnata uute hammaste puhul nõudeid esteetikale, mugavusele ja funktsionaalsusele. Ning loomulikult ka oma rahalisi võimalusi. Uurime, millist proteesi on lähtuvalt esitatud nõudmistest võimalik valida:

Puudub üks hammas, juur on säilinud

Sellises olukorras on ainus võimalik lahendus paigaldada kroon, kinnitades selle pärishambale (juurt võib tugevdada kas tihvti või köntpanusega). Valida võib näiteks mitteväärismetalli sulamist valmistatud metallkeraamilised kroonid (sobivad paremini külgmistele hammastele, kuna tume metall võib valguse käes läbi paista), kuid kõige parem variant (vastavalt ka kallim) on tsirkooniumi kroonid – need on vastupidavad, asetuvad täpselt hambale, on ülimalt esteetilised ja anatoomiliselt õige kujuga (tänu arvutiga varustatud seadmete kasutamisele nii šablooni kui ka kroonide valmistamisel).

Puudub üks hammas koos juurega

Parim lahendus on hambasild. Tõsi, sellisel juhul tuleb kaks naaberhammast tugevalt ära lihvida, kuna sildproteesi kinnitamiseks on vaja tugesid. Hambasild koosneb mitmest kroonist, seepärast on konstruktsiooni tüübi valikul vajalik esmalt hinnata valitud materjali eeliseid ja puudusi.

Puudub mitu järjestikust hammast

Sellise probleemi puhul on võimalik mitu lahendust: sildprotees (parem on valida tsirkooniumdioksiidist konstruktsioon, kuna materjal võimaldab kvaliteeti kahjustamata luua väga kauakestva hambasilla) või eemaldatav protees. Mitme hamba taastamiseks soovitatakse eemaldatavatest büügelproteesi, millel on vastupidav alus ja mis koormuse all ei paindu. Selline protees fikseeritakse metallklambrite või spetsiaalsete lukkudega (kallim variant), mis asetsevad proteesi mitmes kroonis ning elusates tugihammastes.

Puudub mitu hammast ühes reas

Kui ühes reas on korraga mitu tühja kohta, saab neid täita jällegi sildproteesidega, kuid neid tuleb paigaldada korraga mitme või ühe eemaldatava konstruktsioonina. Sellisel juhul on ülemise lõualuu proteesil ette nähtud plastmassist kunstalus koos klambritega tugihammaste jaoks, mis paremaks kinnitumiseks katab osa suulaest, alumisel aga tavaline kõvast või pehmest plastmassist ige ning klambrid proteesi kinnitamiseks.

Hambareas puuduvad hambad täielikult

Sellist probleemi saab lahendada ainult eemaldatava proteesi või implantaadi abil. Odavamate variantide hulgas on kõvadest plastmassidest valmistatud plaatproteesid. Täieliku adentia korral kinnituvad eranditult igemetele, toetudes suu limaskesta vastu. Eemaldatavaid proteese võib sellises olukorras täiendada implantaatidega – 4-8 konstruktsioonile kinnitatakse mistahes proteesid, mis on tunduvalt mugavamad ja kinnituvad kindlamalt.