Miks valutab hammas pärast närvi eemaldamist?

Miks valutab hammas pärast närvi eemaldamist?

Põhjuseks sellele, et hammas valutab pärast närvi eemaldamist võib olla organismi normaalne reaktsioon hamba pulbi ehk närvi-veresoontekimbu eemaldamise – plommimise järgsetele valudele või ebaprofessionaalselt läbi viidud ravile, mis väljendub juure kanalite ebapiisavas töötluses või plommimises, mõnikord kanalid mittestandardses ehituses – on olemas lisakanalid, mida arst ei märka ja jätab sinna alles lagunevad koed. Üheks hambaarsti poole pöördumise sagedamaks põhjuseks on hambavalu. Sellel võib olla palju erinevaid põhjusi, kuid ühega neist põhjustest on kokku puutunud meist peaaegu igaüks - see on pulpiit.

Pulpiidiks nimetatakse hamba sees olevaid õõnsusi täitva närvikiude, veene ja artereid sisaldava hambasäsi ehk pulbi ägedat põletikku. Infektsiooni areng selles on seotud tavaliselt vigastustega hammaste välispinnas (kaarieses). Pulpiidil võib olla nii äge (terav valu) kui ka mitteterav, krooniline vorm. Pulpiidi mitteterav kulgemine on eriti ohtlik just ilmsete sümptomite puudumise tõttu ja seetõttu hilises pöördumises arsti poole, infektsiooni väljumises juure tipu taha, mis võib endaga kaasa tuua tsüstide ja isegi abstsesside tekke.

Probleemi lahendamiseks teeb hambaarst enamasti otsuse kõrvaldada hamba sees paiknev närv - depulpeerida. Kui enne oli see protsess patsiendi jaoks seotud valulike aistingutega, siis kaasaegses hambaravis toimub see täiesti ilma valuta. Selle protseduuri peamiseks probleemiks on hambajuurte kvaliteetne ravi kogu pikkuses - mis võib olla raskendatud nende keerulise vormi tõttu. Seetõttu kasutavad meie spetsialistid kanalite pikkuse ja kuju täpseks määramiseks APKS lokaatoreid ja röntgenit. Pärast depulpeerimist kanalid plommitakse.

Pärast pulpiidi ravi võib patsient paari päeva jooksul kogeda niinimetatud plommimisjärgset valu. See on täiesti normaalne ja on tingitud asjaolust, et depulpeerimine on mikrotrauma.

Hoopis teine asi on siis, kui valu ei lähe üle (või isegi suureneb) pika aja jooksul. See tähendab, et põletik hambas areneb edasi. On võimalik, et arst ei pidanud täiel määral kinni närvi eemaldamise protokollist. Tuleb ette ka ebatavalist hambakanalite arvu – näiteks juuri on hambal kolm, kanaleid on aga neli, mida arst võib mitte märgata õigeaegselt. Selliste probleemide tekke tõenäosus on seda suurem, mida väiksem on spetsialisti kvalifikatsioon. Säästmine hambaravilt ja pöördumine kliinikutesse põhimõttel „kus on odavam“ toob endaga kaasa tüsistusi ning hamba korduva ravi vajadust ja seega lisakulusid patsiendile. Kanaleid uuesti ravida on palju raskem kui ravida neid õigesti esimesel korral.

Kui teil pikka aega pärast närvi eemaldamist valutavad hambad – siis pöörduge kindlasti kontrollitud hambaarsti poole. Rõhutame, et kvalifitseerimata stomatoloogilise abi korral on olemas veelgi ohtlikum infektsiooni arenemise variant - valu kaob iseenesest või ei ole üldse tunnetatav. Sel juhul patsient isegi ei tea, et hambas toimub põletikulise protsess - tulemusena muutub põletik krooniliseks, arenevad tsüstid ja hammas tuleb tavaliselt eemaldada.

Kliinik „Molaar Hambaravi“ hoiatab: ärge säästke oma tervise arvelt, valige hambaravikeskus, koondades tähelepanu selles töötavate arstide kogemusele, kaasaegsete seadmete olemasolule ja patsientide hinnangutele. Meil on hea meel pakkuda teile parimat hambaravi taskukohase ja mõistliku hinnaga.